رفتن به محتوای اصلی

پادکست های پزشکی فارسی

پادکست به عنوان یک مدیوم از رسانه که دریافت آن مبتنی بر فضای نت بوده، سابقا در کشور ما جدی گرفته نمی شد، اما اتفاقی مثل کرونا که ما را مجبور به خانه نشیتی کرد، نشان داد که ارتباط بیشتر افراد با حوزه های مجاری باعث می شه زمین های جدیدی در این دنیا را اکتشاف کنند. مطمئنا یکی از این زمین های جذاب، پادکست هست که بدون ایجاد مزاحمت در انجام کار های روزمره در انتقال محتوای باکیفیت می تونه موثر باشه.

جدا از این انتخاب پادکست به عنوان روشی راحت و دقیق برای دریافت محتوا، انتخاب حیطه ی محتوا نیز مهم است. و همیشه نیاز های سلامت محور یکی از جدی ترین درخواست های مخاطبان بوده است. که با توجه به ادعای افراد متفاوت در حیطه ی تولید محتوا باید دقت کرد که بدل از اصل جدا شود.

ما در این پست می خواهیم به اختصار پادکست های موجود در حیطه ی پزشکی را بیان کنیم:

۱-رادیو شفاجو:

یک پادکست در خصوص سوالات مرتبط با سلامتی و تغذیه است که با سطح اجرای خوب سعی در بیان راهکارهای خانگی داره و مدت زمان هر اپیزود متوسط ده دقیقه می باشد.

۲-دکتر همه:

این پادکست از زبان چند پزشک در خصوص راه حل و مشاوره در خصوص سوالات بیماران که در کلینیک مطرح می شده فعال هست. و شما می تونین از برنامه هاشون استفاده کنین. سطح اجرای برنامه ها خیلی حرفه ای نیست ولی قابل قبول است و ارزش گوش دادن را دارند. متوسط زمان هر اپیزود ۵ دقیقه است.

۳-کوریدور:

نارسیس به عنوان کارشناس ارشد تغذیه و کارشناس ارشد اپیدیمیولوزی در خصوص بیماری سرطان از پیشگیری تا پس از درمان آن می پردازه و سعی می کنه اطلاعات را به زبان ساده به مخاطبانش انتقال بده. اجرای این برنامه واقعا قوی هست. و متوسط هر اجرا حدود ۷-۸ دقیقه است.

۴-رادیو طب:

پادکست توسط دو پزشک ایرانی (دکتر محمد و مهدخت آذربخش ) ساکن استرلیا تولید می شه و هدفشون بیان ساده ی موضوعات پزشکی برای فارسی زبانان هست و اجرای مطلوب در کنار صدای خوب هر دو گوینده شنیدن این پادکست را دلنشین کرده است.متوسط هر اپیزود ۴۰ دقیقه است و بعد از ان موضوع برای شما حلاجی شده است.

۵- EMIP CAST:

برگردان نسخه ی فارسی پادکست معروف EMRAP توسطچند متخصص طب اورژانس در آمریکاست که به حق خیلی مفید برای دانشجویان پزشکی و پزشکان است. نحوه ی بیان مطالب کاملا فصیح و همراه با جمع بندی است. متوسط زمان هر اپیزود یک ساعت و سی دقیقه است.

۶-پادکست MD:

تا الان تنها پادکست مشاوره ای برای دانشجویان پزشکی است و توسط یکی از دانشجویان نخبه ی دانسگاه اصفهان تولید می شه دکتر شیخ بهایی که مدال طلای المپیاد آموزش پزشکی و رتبه ی برتر آزمون های پزشکی هست خیلی دوستانه در خصوص نحوه ی گذران دوره ی آموزش پزشکی صحبت می کند. متوسط زمان هر اپیزود حدود ۱۵ دقیقه است.

۷-سلامتزی:

پادکستی نوپا که در خصوص مسائل روزانه ی بهداشتی صحبت می کنه و متوسط زمان هر اپیزود ۳۰ دقیقه است.

۸-Dr. Techwise Podcast: 

پادکستی در خصوص فناوری های حوزه ی پزشکی است که به صورت تخصصی روی این حیطه کار می کنه. زمان تقریبی هر اپیزود چیزی حدود یک ساعت می باشد.

 

البته پادکست های تک اپیزودی شخصی هم برای سایت های شخصی بعضیاز پزشکان هم وجود دارد که البته به خاطر عدم ادامه دار بودن موضوع ذکر نکردم.

پادکست سرم اطلاعات را هم در این لیست نیاوردم . و برای آشنایی با ما می توانید از طریق لینک استفاده کنید.

برای سالم بودن باید شاد بود.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question